Yemediğiniz sebzeyi 'yiyorum' demeyin!

Araştırmaların gösterdiğine göre sebze ve meyve tüketimi konusunda insanlar biraz yalancı.

Sorulduğunda çokça meyve ve sebze tükettiğimizi söylüyoruz ama bu her zaman doğru değil. Denver’daki Colorado Üniversitesi’nden araştırmacılar, rastgele seçilmiş 163 kadına telefon ederek ‘genel sağlık anketi’ yaptıklarını söylediler.

Araştırmaya katılan kadınların yarısına sebze ve meyve yemenin yararlarını anlatan bir mektup ve yanısıra buzdolaplarına yapıştırmaları için ufak bir mıknatıslı çıkarma gönderildi. Araştırmaya katılan diğer yarıya ise sadece genel bir mektup gönderildi. Bu mektupta meyve ve sebzelerin yararlarından bahsedilmiyordu.

Mektubu aldıklarındna 10 gün sonra deneklere ‘normalde aldıkları besinlerle’ ilgili sorular yöneltildi. Son 24 saat içinde yedikleri meyve ve sebze miktarını bildirmeleri istendi.

Her iki grup da gelişigüzel seçildiği için ortalama sebze ve meyve tüketiminin her iki grupta da aynı olması gerekiyordu. Ancak kendilerine meyve ve sebzelerin yararlarından bahsedilmiş ve bu konuda teşvik edici buzdolabı mıknatısları gönderilmiş olan grup, ortalama olarak günde 5.2 meyve yediklerini belirtirken diğer grupta bu rakam 3.7 idi.

Araştırmada deneklere sorulan soruların cevaplanması 45 dakika kadar sürüyordu. Önce basit sorularla başlayan anket çalışması giderek detaylı sorulara geçtikçe deneklerin verdikleri cevaplar arasındaki tutarsızlıklar da belirlenmeye başladı.

Çalışmanın amacı insanların kendi beslenmeleri konusunda ne kadar bilinçli olduklarını ölçmek olduğu kadar, sağlık nedenleriyle kendi beslenmeleri hakkında bilgi vermeleri istendiğinde gerçeğe ne kadar yakın beyanlarda bulunduklarını ölçmekti.

Size sorumuz şu: Meyve ve sebze tüketiminiz konusunda kendinize karşı dürüst müsünüz?

Anket

Sitemizle nasil tanistiniz?:

Son yorumlar