türkiyede yetişen mantarlar

warning: Creating default object from empty value in /home/lezzet/domains/lezzetvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Agulu Mantar (Omphalotus olearius)

Omphalotus olearius (Agaricales/Tricholomataceae)

Zehirli mantar çeşitlerinden olan agulu mantar, yurdumuzda yetişen "Cüce kız, Meşe mantarı, Horoz mantarı" olarak tanınan Cantharellus cibarus ile karıştırılıyor. Fakat bu tür daha yumurta sarısı renkli, üzeri yağlımsı gibi, lamellerinin çatallı ve aralarının birleşmiş olmasıyla ayırt edilir.

Dede sakalı mantarı

Dede sakalı mantarı (Clavaria Flova) tarakdişi olarakta bilinir..İlkbahar ve sonralarında, sonbahar aylarında, çam ormanının içinde, bazen’de çam iğnelerinin altında, bazen de açıkta yetiştiği görülmektedir.. Tek tek ya da dağınık gruplar halinde görülür. Ülkemizde çam ve köknar ormanlarında sıkça bulunur.yenilebilen mantarlardandır.

Mantar Çeşitleri ve pişirme önerileri


Mantarlar hakkinda hersey..mantar çeşitleri,Türkiyede ve dünyada yetişen mantar çeşitleri ve isimleri nelerdir,hangi mantarlar yenilir,zehirli mantarlar nasıl anlaşılır,mantar zamanı,hangi mantar hangi mevsimde yetişir,mantar ile alakalı merak edilenler..

Anket

Sitemizle nasil tanistiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş