kavak mantarı

warning: Creating default object from empty value in /home/lezzet/domains/lezzetvadisi.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Kayın mantarı

Kayın mantarı (Pleurotus cornucopiae) kavak mantarı olarakta tanınan mantar türlerinden olan bu mantar yenen lezzetli mantarlardan biridir..
Türkiyede en çok bilinen ve yenen mantar türüdür.Kısmen ya da tamamen çürümüş ya da devrilmiş kızılağaç,akçaağaç,kavak ya da kayın gibi pek çok ağaç kütükleri üzerinde yetişir.Daha çok ılıman bölgelerde nehir vadilerinde sonbahar,erken kış ve ilkbaharda görülürler.

İstiridye mantarı (kavak mantarı)

İstiridye Mantarı(Pleurotus ostreatus), kavak mantarı,yaprak mantarı,Lamelli Soluk İstiridye mantarı ((pleurotus pulmonarius) olarak çeşitleri ve isimleri vardır..

İstiridye şeklinde olması nedeniyle 'istiridye mantarı' ismi verilen bu mantar türü, dünyanın pek çok yerinde yaprağını döken ağaçlar üzerinde kat kat salkımlar şeklinde büyür. Sıklıkla talaş ya da saman ortamında oldukça kolay büyüyebilen popüler mantarlardan biridir. Hoş bir koku ve damak tadına sahiptir.

Anket

Sitemizle nasil tanistiniz?:

Son yorumlar

İçeriği paylaş